Horgászhely választásnál első és legfontosabb szempont a biztonság: olyan állandó vízszinttel rendelkező állóvizek jöhetnek szóba, melyek medre és környezete 100%-ban ismert, nem rejtenek váratlan veszélyforrásokat. Halfogás szempontjából az akadók, medertörések környéke ígéretes, minimum 1-1,5 méteres vízmélységgel. Vaktában próbálkozva nagyon nehéz egyből jó helyet találni, jól jöhet a tógazdák, halőrök segítsége.
Biztonság - címszavakban
* Csak kellően stabil (vastagság, állag) jégre szabad rálépni
* Kizárólag világosban tartózkodjunk a jégen
* Egyedül ne menjünk jégre
* Legyen nálunk mentőfelszerelés (kötél, deszka)
* Pálinkából lehet hagyni horgászat utánra is :-)

Mindent jég és hó borít
A lék kivágása előtt célszerű a havat eltakarítani. Keszegezéshez-pontyozáshoz nagy lék kell, ami kialakítható több fúrt lék összevágásával, de talán egyszerűbb egy hosszú nyelű baltával kivágni az egészet. A széleit, amennyire csak lehet sorjázzuk le, hogy minél kevésbé sérüljön a vékony zsinór, ha hozzáér.

A lékelés eszközei

Kivágott lék
Etetőanyagból kevésre van szükség, lékenként 2-3 teniszlabdányi gombóc elég. Sötét, édes jellegű, jól ködöző „téli" kaját keverjünk, amihez bőven adunk folyékony aromát, hogy minél hamarabb kifejthesse csalogató hatását. Egy-két marék csonti hozzáadása teszi teljessé a keveréket. Csalinak tűzőszúnyog (akár őszről lefagyasztva), csonti, pinki javasolt.
Sötét tónusú etetőanyag
Ha reális esély van nagyobb pontyok megfogására akkor orsós bottal próbálkozzunk: a nem túl hosszú, nagyobb gyűrűkkel szerelt típusokból válasszunk. Float botok a legjobbak ilyen célra de akár finomabb pergető pálcák is megteszik. Keszegekhez és kisebb pontyokhoz elég egy 4 méteres spiccbot vagy egy rakósbot topset. Maga a végszerelék egyszerű: 0,10-0,12-es főzsinór direktbe kötve, 1-1,5-2g-os kétpontos rögzítésű úszó, a vízmélységtől függően. Az ólmozás lehet akár egyben is de, ha nagyon finnyásan eszik a hal akkor húzzunk külön egy No.1-es (kb. 0,3 g) jelzőólmot. A bonyolult, osztott súlyozást itt el kell felejteni, mert a félig megdermedt lékben kezelhetetlen. Horogból vékony húsú, hosszú szárú fajták váltak be 14-16-18-as méretben.

Beélesített felszerelés

Antennára súlyozott úszó
A horgászat akciója a következő: mélységmérés után érintőre állított eresztékkel óvatosan engedjük be a szereléket a lékbe. Érdemes a botot letámasztani, mert a léket, lékeket folyamatosan gondozni kell, azaz el kell távolítani a megdermedt vízréteget a tetejéről. A kapás legtöbbször óvatos elhúzás, amire rövid kivárás után lehet finoman bevágni. A fárasztás kicsit szokatlan, hiszen a bot miatt pár lépésre álluk a léktől. Ha nagy halat akasztottunk és oldalra húz, a bot végét be is lehet nyomni a víz alá, hogy minél kevésbé vágódjon a zsinór a jégperemen. A méretesebb példányokat merítőfejjel segítsük ki a vízből. Ha egy-egy lékben nincs kapás lehet kicsit variálni az eresztékkel, ha ez sem segít akkor másik léknél kell próbálkozni. Ennél a horgászatnál egyértelmű előny több bot használata, illetve, ha több horgász keresi a halakat.
A zsákmányt egy nagyobb lékbe engedett tágas haltartóban tárolhatjuk fotózásig. A horgászat befejezésekor a kivágott lékeket meg kell jelölni!
Közös zsákmány - közös öröm
Jeges teríték
Irány a vízpart, azaz a befagyott víz!
Szöveg és képek:
Hollós Péter