Új webshopunkra való költözés miatt, a már regisztrált felhasználóknak elfelejtett jelszót kell kérni, hogy be tudjanak lépni!

Vissza
Őszi spiccbotos szerelék

Őszi spiccbotos szerelék

Az ősz jövetelével a fák tarka ruhát öltenek, a vizek pedig hűvösebbé válnak, ahogy a nyári kánikulák emléke tovatűnik. A halak a sekélyebb mederből lassan behúzódnak a parttól távolabbi, mélyebb részekre. Mozgásuk fokozatosan lassul, a kapásuk pedig egyre óvatosabb. Ebben az időszakban - ha megfelelő időpontot választunk - finom spiccbotos szerelékkel gyönyörű keszegeket foghatunk még partközelben is, de egy-egy ponty horogra kerítése sem lehetetlen. Lássuk, mire kell odafigyelni egy jó őszi spiccbotos szerelék elkészítésénél!

Carp Zoom 2025.03.19 08:34


Ősszel lefinomított szerelékkel lehetünk csak sikeresek. 

Amit érdemes számba venni

Minden szerelékre igaz, hogy a körülményekhez és a halak kapó kedvéhez igazítva kell megkötni. Gyakori, hogy a túl durva cájg nem jelzi megfelelően a kapást. Gondoljunk csak a sprőd fenekező szerelékekre, melyek mellett gyakran csak őrzi a vizet ősszel a horgász, mert fogni nem tud vele. Túl finoman táplálkoznak a halak, nem szívják fel olyan erővel a csalit. A hűlő vízben ráadásul kevesebbet és lassan is mozognak, ezért felértékelődik a horgászat helye. 

Az előre megkötött szereléket hosszú ideig (akár évekig) tárolhatjuk létrán. Ami azt illeti, a ködös hideg vízparton sokkal kellemesebb letekerni róla a szereléket, mint ügyetlenkedni elgémberedett ujjakkal.

A jó őszi szerelék... 

...hideg vízi szerelék. Ez azt jelenti, hogy finom és érzékeny. A vizek ekkor már letisztulnak, ezért a halak is óvatosabban viselkednek, jobban megnézik, hogy mit vesznek fel és mit nem. Lassabban mozognak az alacsony testhőmérsékletüknek köszönhetően. A tél hosszú lesz, sok energiát felemésztenek majd a vermelés folyamán, melyhez a tartalékokat most kell felhalmozniuk, míg van miből. Horgászként nekünk is alkalmazkodnunk kell. 


A főólmozást egyen méretű sörétekből érdemes kialakítani. 

Ami a halat fogja

Az őszi hűvösebb vízben nincs értelme a túl erős szereléknek. Tapasztalatból mondhatom, három kilogrammos pontyot 0.12-es előkével ki lehet varázsolni a partra. Keszegezéshez még ennyi sem kell, hajszálnyi előkékkel gyönyörű halakat lehet fogni. Ráadásul sokat! 

A jelzőólom feladata, hogy a megmozdítása már látszódjon az úszó antennáján, ezért a súlyát is az antenna (és a csali) függvényében érdemes változtatni. 

Kora őszi szerelék

Szeptemberben a víz fokozatos lehűlésével a halak kapókedve is láthatóan csökken, ugyanakkor még nem kell olyan finom szereléket használni, mint kifejezetten hideg víz esetében. Szükség is van a vastagabb zsinórokra, mivel uszonyos barátaink jóval nehezebben adják meg magukat, erősebben küzdenek a szabadulásért. A 0.16-os főzsinór jól használható egyszerű halandóknak. Annál is inkább, mert ez kevésbé gubancolódik és jobban bírja a gyűrődést, például ha az ólmokat variálja (húzogatva) rajta az ember. Köthetünk 0.12-es előkét és akkora horgot, amin elfér egy szem kukorica egy-két csontkukac társaságában. Ezzel a szerelékkel fogtam már akkora tokot, ami lelógott a pontymatracról. Azt hiszem, én voltam a legjobban meglepődve! 


Kicsi horgon fehérjebomba a hideg vízi horgászatok titkos csodafegyvere!

A késő őszi keszegező szerelék

Bevallom, nem szeretek finomkodni, ha a főzsinórról van szó. Ősszel viszont már nem árt. Hideg vízben a halak sokkal kisebb vehemenciával küzdenek, ezért vékonyabb főzsinórt és előkét válasszunk. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy milyen spiccbottal horgászunk. Ha a pálca nincs begumizva, akkor jobban kell figyelni a spiccre, nehogy törés legyen a vége. Ettől függetlenül a 0.14-es főzsinór remek választás lehet, mellé arasznyi hosszú 0.10-es előke tökéletesen teszi majd a dolgát. Horog szempontjából megoszlanak a vélemények, személy szerint a szakáll nélkülieket részesítem előnyben. A lényeg, hogy egy-két csontkukac, pinki vagy báb kényelmesen férjen fel rá. 


Az úszó antennáját át lehet festeni alkoholos filccel, így alkalmazkodni tudunk a fényviszonyokhoz.

Az úszó kiválasztása talán a legnehezebb. Elsősorban a vízterület sajátosságait kell figyelembe venni, ahol majd horgászni fogunk. Az áramlás, a szél és a halak mérete, illetve kapókedve mind-mind befolyásoló tényező. Általánosságban fél grammot kell számolni a spiccbot minden egyes méterére. Vagyis egy öt méteres bothoz a jó úszó két és fél gramm körül lesz valahol. E fölé akkor érdemes menni, ha áramlik a víz, vagy erős szélre számíthatunk. Az úszó felhajtó-erejének növekedésével csökken annak érzékenysége, amit az antenna helyes megválasztásával lehet ellensúlyozni. A titok, hogy legyen minél vékonyabb de látni lehessen, továbbá tartsa meg a csali súlyát. 


Ennek a spiccbotnak a végre csak egy egyszerű csatlakozót ragasztottam. A kárászok szépen kijönnek majd vele.


Az egész szerelékem így nézett ki.

Összefoglalásul 

A siker kulcsa ősszel a finomítás. Amíg van lehetőségünk a halakat megfogni a sekélyesben, addig mindenképp érdemes próbálkozni vele, mert a pontos horgászat és a megfelelő csaliválasztás sikerrel kecsegtet. Később, a késő őszi hidegek minden halat a mélyebb víz felé terelnek, de addig is érdemes próbálkoznunk, mivel a téli vermelés előtt minden uszonyos igyekszik annyi fehérjedús táplálékot felvenni, amennyit csak tud. 


Ponty is akadt a végére.

Belépés/ Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Betöltés...
KATEGÓRIÁK
Még ez is érdekelhet